2 stora luftceller längs vaden lyfter upp hälen och ser till att hälen är 100% fri från underlaget. Två mindre luftceller är placerade längs foten och fungerar som en lättnad för både fotleden och hälen när användaren ligger i sidoposition.
På undersidan finns en friktionsyta som ökar säkerheten för användaren att ta några steg med hälavlastaren på, tex vid förflyttning mellan säng och rullstol eller till toaletten.
Hälavlastaren Maxxcare går att tvätta i 60 grader i maskin utan att avlägsna luftkuddarna innan. Häng på tork! Hälavlastaren finns i 3 storlekar som justeras enkelt med kardborreband och etiketten är skrivbar för den som önskar märka hälavlastaren.
Jag har fått förmånen att få testa Vicair Allrounder O2, vi kom så tillslut till ett test som jag sett fram mot sedan jag fick detta enkla men fantastiska hjälpmedel, det blev dags att byta däck på min bil.