Timglaset Pod drivs av Yasmin Nilson och Max Arehn. De intervjuar inspirerande förebilder med fängslande livsöden. Vad alla personer har gemensamt är att de lever med någon slags funktionsnedsättning.
Invacare sponsrar timglasetpod och nu finns avsnitt #45 - Olof – Multikonstnären ute.
När Olof Persson var 6 månader gammal drabbades han av en hjärnhinneinflammation som medförde hörselskada. Olof är multikonstnär och brinner för skapandet. Han började dansa redan som treåring och har utbildat sig på flera välrenommerade konstskolor. Idag driver han i egenskap av Artistic Director sitt företag Olof Persson Projects.
I denna 3-timmarsutbildning kommer vi gå igenom lite om grunderna, och därefter ge fördjupande kunskaper om de egenskaper som gäller för varje enskild dynmodell.
Vi går tillsammans igenom olika fall och frågeställningar för att bli säkrare på när...
Invacare följer kontinuerligt utvecklingen i den globala leveranskedjan mot bakgrund av det rådande geopolitiska läget, inklusive situationen i Mellanöstern och utvecklingen på energi- och transportmarknaderna.