Trycksår ska ses, inte synas! Uppmärksamma det extra mycket med oss den 19 november 2020.
Internationella Stoppa Trycksårs-dagen är en återkommande dag, i år är det den 19/11 där man speciellt uppmärksammar trycksårsproblematiken.
Men det räcker inte med att uppmärksamma trycksår en gång om året, det gäller att lära sig se trycksåren innan de syns.
På den här sidan kan du få övergripande information för att förebygga trycksår samt produkter och information från Invacare då trycksår redan är ett faktum.
Läs mer om vad Invacare gör för att förebygga trycksår.
I denna 3-timmarsutbildning kommer vi gå igenom lite om grunderna, och därefter ge fördjupande kunskaper om de egenskaper som gäller för varje enskild dynmodell.
Vi går tillsammans igenom olika fall och frågeställningar för att bli säkrare på när...
Invacare följer kontinuerligt utvecklingen i den globala leveranskedjan mot bakgrund av det rådande geopolitiska läget, inklusive situationen i Mellanöstern och utvecklingen på energi- och transportmarknaderna.