
Ny utbildning med över 100 bokade!
Ny utbildning med över 100 bokade!
Ny utbildning med över 100 bokade!

Nu har vi genomfört första tillfället av vår nya digitala 1-timmes utbildning med ca 100 deltagare. Intresset var stort. ?
I denna utbildning gick vi igenom principer om hur man kan förebygga trycksår, tankar om val av madrass samt genomgång av hjälpmedlet SoftTilt.
Invacare Soft Tilt är ett omvårdnadshjälpmedel som designats för att automatiskt ändra brukarens läge i sängen samtidigt som den manuella funktionen underlättar för personalen i samband med förflyttningar i det dagliga vårdarbetet.
Se till att anmäla dig till vårt nyhetsbrev för att veta när nästa tillfälle går av stapeln, antingen här via hemsidan eller sänd ett mail till vjansson@invacare.com
Utbildningen är riktad till dig som arbetar inom vården men delvis inriktning på trycksårsprevention.