”Jag gick in i fängelset som ett barn och kom ut som en man.”
Salah Haghgo växte upp i den kurdiska delen av Iran. Han engagerade sig tidigt i politik och orättvisor. På grund av sitt politiska engagemang, och förtrycket mot kurder, blev Salah utsatt för tortyr i hemlandet. Han blev tvungen att fly till Turkiet för att kunna fortsätta sitt arbete med mänskliga rättigheter. År 1993 smugglades han till Sverige och fick asyl. Salah har byggt upp en karriär inom restaurangbranschen och drivit ett framgångsrikt it- och telekombolag. Idag föreläser han bland annat om integration och psykisk ohälsa.
I denna 3-timmarsutbildning kommer vi gå igenom lite om grunderna, och därefter ge fördjupande kunskaper om de egenskaper som gäller för varje enskild dynmodell.
Vi går tillsammans igenom olika fall och frågeställningar för att bli säkrare på när...
Invacare följer kontinuerligt utvecklingen i den globala leveranskedjan mot bakgrund av det rådande geopolitiska läget, inklusive situationen i Mellanöstern och utvecklingen på energi- och transportmarknaderna.