Obegränsade möjligheter med detta flexibla rygginlägg. Modulera fritt och dynamiskt tillsammans med brukaren.
Matrx® SHAPE rygginlägg består av en ryggmatta, en uppsättning av 25 skumblock och en motsvarande uppsättning av elastiska tygband. Ryggmattan kan klippas till önskad form/storlek utan att fransa sig. De individuella skumblocken är utformade för att passa inuti tygbanden. De monterade skumblocken kan arrangeras och/eller staplas på ryggmattan i valfri konfiguration via kardborren utifrån brukarens behov.
Matrx® Shape-Inlägg ska fästas på insidan av ryggskalet via de befintliga kardborrebanden. Vid montering av SHAPE i en Matrx MAC HUG ska den installeras bakom HUG-dynan. Det är ok att använda SHAPE på andra rullstolsmodeller och ska då fästas mellan rygg och ryggöverdraget.
Matrx SHAPE-rygginlägg finns i en storlek 40x40cm. Skumblocken är 7,5 x 7,5cm. 5 rader med 5 i varje rad
Invacare höll nyligen sin globala årliga insamling, där över 400 anställda från regioner runt om i världen deltog aktivt under maj månad för att samla in medel till vår partner, Free Wheelchair Mission, för att förbättra livsvillkoren för andra.
I och med det nya regelverket som alla medicintekniska företag är anslutna till ingår det krav på produktutbildning från tillverkaren till mottagaren, i detta fallet dig som hanterar hjälpmedel i din yrkesroll.